Lichtenštejnové nabízejí Česku smír. Co by přinesl?

|

Lawyers & Business uspořádá tento týden další debatní kulatý stůl Lawyers & Business: FORUM, tentokrát na téma Spor o lichtenštejnský majetek: Nabídka na smír. Diskuse, v níž vystoupí partner a advokát kanceláře Taylor Wessing Aleš Linhart, partner a advokát kanceláře Kocián Šolc Balaštík Vlastimil Pihera, honorární konzul Lichtenštejnského knížectví a bývalý ministr kultury Daniel Herman a také mluvčí Nadace knížete z Lichtenštejna v ČR Michal Růžička, naváže na náš loňský projekt věnovaný sporu, který může být označen za kauzu století.

Důvodem pro uspořádání další debaty je nabídka ze strany Nadace knížete Lichtenštejna na smír. „Aby bylo možné položit základy nové vzájemné spolupráce, Nadace knížete z Lichtenštejna je připravena zcela obrátit list a přijít s bezprecedentním novým návrhem mimosoudního urovnání postaveným na třech pilířích: 1. žádné odškodnění, 2. žádné restituce, 3. nová spolupráce,“ uvedla koncem října Nadace knížete z Lichtenštejna. Více si můžete přečíst v související tiskové zprávě.

Že by mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem mělo dojít k dohodě, se shodli i účastníci pořadu Lawyers & Business: FORUM, který jsme uspořádali právě na toto téma v dubnu 2022. K dohodě vyzval jak právní historik Stanislav Balík, děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity a emeritní ústavní soudce, tak Pavel Kysilka, přední český ekonom a emeritní viceguvernér České národní banky, stejně jako novinář Pavel Šafr, šéfredaktor internetového deníku Forum 24, či Michal Růžička, mluvčí Nadace knížete z Lichtenštejna.

Na celou debatu se můžete podívat v následujícím videu. Zajímavé souvislosti se rovněž dočtete v dřívějším rozhovoru s Maximilianem Schaffgotschem, právním poradcem Nadace knížete z Lichtenštejna.