Kapitalismus se vrátí a přinese prosperitu!

|

TOP CEO MUŽI ČESKA

Přední český manažer a podnikatel Cyril Svozil začal podnikat ihned po revoluci – v garáži rodného domu v  Jeseníku. Dnes je Fenix Group největším světovým výrobcem a dodavatelem elektrických sálavých topných systémů. Jde o rodinnou firmu, tvořenou 12 obchodními a výrobními společnostmi, jejíž výrobky se prodávají v 70 zemích na čtyřech kontinentech. Fenix Group je v hledáčku českých médií také proto, že jde o jednu z největších českých rodinných firem, které v současnosti procházejí generační výměnou svého vedení. „Proces předávání úspěšně pokračuje,“ pochvaluje si majitel holdingu Fenix Group Cyril Svozil st.

  • Předání firmy z „otce zakladatele“ na jeho potomky bývá považováno za kritické období nejen pro firmu, ale i pro rodinu. Jak probíhá u Svozilů?

Proces předávání úspěšně pokračuje. Dcera Kateřina již tři roky řídí největší firmu skupiny holdingu, Fenix Trading, která se soustřeďuje na obchod a vytváří největší zisk. Syn je ředitelem našeho startupu AERS vyrábějícího bateriová úložiště. Od 1. ledna 2023 se měl stát i výkonným ředitelem celé skupiny Fenix. Současná krize a obrovská příležitost právě pro bateriová úložiště nás donutila tento záměr o rok odložit.

  • Do funkcí ale vaše děti nepřicházejí bez zkušeností, že?

Dceru i syna jsem si už nějakým způsobem otestoval. Dcera už tady dělá od školy, téměř 20 let. Mluví španělsky, a když jsme koupili v Barceloně firmu, ona tam dva a půl roku úspěšně fungovala, firmu postavila na nohy .Syn je právník a dělal roky v oboru akvizic ve velké právní kanceláři operující po celém světě. Po osmi letech ho nádeničina pro cizí omrzela. A protože nám skončil ředitel francouzské továrny, a on je francouzštinář, šel do Francie. Nyní má v Česku na starosti výrobu baterií.

  • Jak těžký je tento proces pro vás osobně? Jste si jistý, že nebudete mít touhu dětem do vedení společnosti mluvit?

Vždy jsem říkal, že ani auto se nedá úspěšně řídit ze zadního sedadla, a to samozřejmě o to víc platí pro firmy. Zůstávám členem představenstva, nicméně veškeré výkonné pravomoci předám nástupcům.

  • Letos Evropu naplno zasáhly ekonomické problémy, které jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Dokážete zopakovat úspěšný růst posledních let?

Obávám se, že problémy Evropy a zejména Evropské unie jsou znatelné již několik let a naprosto nepřehlédnutelné nejméně od ledna 2021. Hlavní projevy rozpadu přeregulovaných trhů se přitom projevovaly zejména ve 4. čtvrtletí 2021, válka na Ukrajině pak již pouze přidala této vážné krizi systému další rozměr.

Nám se zatím daří úspěšně reagovat. Za první půlrok letošního roku zaznamenáváme meziroční růst o více než 10 %, nicméně zpomalování je viditelné i v našem oboru.

  • Vám jako výrobci elektrického vytápění paradoxně plynová krize může pomoci?

Zcela určitě. V průmyslových aplikacích se prosazujeme jako náhrada drahého plynu, obrovský impulz zaznamenal i náš nejnovější obor – tedy výroba bateriových úložišť energie.

  • Inflace, ceny energií, rozpad východních exportních trhů, krize u nás i v Evropě. Jste na tyto hrozby připraveni? Je to naopak příležitost?

To, že se schází tolik krizových prvků v jednom okamžiku, je skutečně naprostou novinkou a pro jejich řešení neexistuje precedens z minulosti. Přicházející situaci bych tak bez nadsázky nazval „superkrizí“. Proto bude východiskem především flexibilita, improvizace a otevřená mysl!

Obávám se, že skutečně přichází doba, kdy vytápět obydlí ve všech místnostech bude luxusem a bude nezbytná kombinace s dosažitelnými zdroji energie – především tedy se dřevem. V tomto směru poskytují naše topné systémy zcela mimořádnou výhodu flexibility, kvality regulace a rychlého přizpůsobení aktuálním ekonomickým možnostem uživatelů.

  • Heslo, které vévodí vašim webovým stránkám, zní „Budoucnost je elektřina“. Odepisujete plyn a ostatní jako energetický zdroj?

To ne, jsme ale přesvědčeni, že jediným obecně dosažitelným a bezpečným zdrojem energie zajišťujícím vysokou míru nezávislosti je dnes výhradně elektrická energie. Přidáme-li k tomu i skutečnost, že ze všech tzv. energonositelů pouze elektřina umí již dnes být univerzální, bezemisní a navíc s výhledem na poměrně vysoké zastoupení obnovitelných zdrojů, nemá tento energonositel zkrátka v budoucnu žádnou jinou konkurenci!

  • Mluví se o krizi, stagflaci, největším ekonomickém propadu v historii a podobně. Troufnete si říci, jak to celé dopadne z pohledu české, potažmo evropské ekonomiky?

Věřím, že nastupující krize způsobí svou hloubkou zásadní změnu ve směřování EU i politiky jako celku. Politici přestanou být protektory, snílky, vychovateli a sociálními inženýry a stanou se opět služebníky národa, aktivně pomáhající jeho prosperitě. Obludná byrokracie a plánovací mechanismy EU jako vystřižené z dob RVHP zaniknou a vrátí se starý dobrý kapitalismus, který opět tak jako vždy přinese prosperitu. Bohužel to ale bude dlouhá a trnitá cesta!

  • Kdybyste měl sám sebe popsat jako manažera. Jaký máte styl? Jste tyran, nebo demokrat, řídíte se intuicí, nebo pouze čísly?

Jsem tradicionalista a při řízení tak preferuji tradiční a po staletí osvědčené způsoby řízení. Čísla považuji za důležitá, a je nutné se jimi řídit, nicméně v závažných rozhodnutích vždy vítězí intuice. Tak jsem například v době nízkých cen energií 6 let výrazně subvencoval vývoj bateriových úložišť, jejichž doba přichází až nyní. Intuice a znalost oboru mi říkala, že je to správná cesta, i když čísla hovořila o opaku!

  • Fenix na trhu působí už 32 let, je tedy možné jej považovat za tradiční firmu. Má pro vás tato tradice nějaký význam?

Tradice, jejich respektování, pro mne mají zásadní význam v celém mém životě, nejen v podnikání. Myslím, že ctění tradic vzniklých staletími je projevem úcty k našim předkům, kteří se zasloužili o to, do jaké společnosti jsme se narodili my. Úcta k tradicím znamená také osobnostní zakotvenost i jistou předvídatelnost, což jsou v občanském životě i v businessu velmi podstatné faktory.

Vyjádřením úcty k tradicím je i skutečnost, že naše firma je firmou rodinnou, její aktivita tedy není omezena délkou lidského života a je přirozeným pokračováním kontinuity v rodové linii. Je to prvek jisté nesmrtelnosti, protože cílem každé generace je předané dědictví zvelebit a přenechat generaci nastupující.

Cyril Svozil
Zakladatel a majitel holdingu Fenix Group je předním českým manažerem a podnikatelem. Skupinu Fenix založil v roce 1990 jako jednu z prvních soukromých společností u nás. Nyní jde o holdingovou společnost s miliardovými obraty, tvořenou jedenácti výrobními a obchodními firmami, která své produkty vyváží do více než 70 zemí. Sortiment je zaměřen na výrobky spojené s elektrickým vytápěním bytových, komerčních i průmyslových prostor. Jde o největšího světového výrobce a dodavatele sálavých topných systémů.

Napsat komentář