Vyšel speciál Compliance 2023/2024 od Lawyers & Business

|

Editorial šéfredaktora Jana Januše – Lawyers & Business vydává svůj druhý letošní speciál, a to Compliance 2023/2024. „Začíná podzim 2023, a světem compliance hýbou dvě nové povinnosti: od léta účinný zákon o ochraně oznamovatelů, tedy whistleblowing zákon, a příprava na jeden z pilířů ESG, směrnici CSRD (do češtiny se vžila jako směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti); ta sice u nás není stále implementována, nicméně správně by měla být reportována již data za rok 2024, a v řadě společností dotčených přímo i nepřímo tak vrcholí snahy o přípravu sběru datových sad pro tento reporting,“ otevírá úvodní analýzu Martin Froněk z advokátní kanceláře PRK Partners a podrobně obě regulace rozebírá.

Whistleblowing je obrovským a aktuálním tématem, a tak ho logicky probíráme rovněž s Vladimírem Valentou, jenž má compliance na starosti v rámci Unie podnikových právníků a této oblasti se věnuje také v rámci České pošty, kde působí. Své rozbory tohoto tématu přidávají taktéž Markéta Deimelová z Taylor Wessing a Barbora Blahutová a Lukáš Vajda ze Sniehotta Vajda Legal. Zvláště ti pak upozorňují na klíčové nedostatky, které podle nich zákon má.

Rozsáhle se ale věnujeme třeba i chystanému zákonu o účetnictví (díky textu účetní expertky Hany Březinové a naší spolupráci s nakladatelstvím Wolters Kluwer) nebo změnám, které nastanou u poskytovatelů služeb skupinového financování (v analýze od Jiřího Kokeše z Aegis Law), stejně jako u regulace kryptoměn (o těchto novinkách píšou Anežka Večeřová a Daniel Pikal z PwC Legal) nebo ve stavebním světě (ty rozebírá Vít Šilhavý ze Sphere). Na compliance jsme se ale podívali ještě šířeji.

Třeba v rozhovoru s místopředsedkyní České advokátní komory Michalou Plachkou o projektu Advokáti do dětských domovů (advokáti totiž „nové dospělé“ naučí, jak správně nastavit pracovní smlouvu nebo co je trestné) či v komentáři prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry, který v souvislosti s právě schvalovaným konsolidačním balíčkem upozorňuje na to, že odjímat soudům možnost nechat své pohledávky vymáhat exekutory nemusí být tak úplně správné a výhodné.

Lawyers & Business si můžete zakoupit například prostřednictvím webu mojecasopisy.cz: