Vogeltanz: Překonání překážek mě dovedlo k vybudování jednoho z největších Kite center na světě!

|

Poté, co Lukáš Vogeltanz ve 22 letech překonal rakovinu, nechtěl čekat na začátek windsurfingové sezóny. Rozhodl se zkusit kiteboarding, kterému se v České republice věnovalo pár nadšenců. O několik let později Lukáš získal nejen mnoho světových úspěchů.

Především je spolumajitelem a manažerem jednoho z největších kite center na světě. Zázemí našel v egyptské El Gouna, kam jezdí lidé z celého světa vyzkoušet tento adrenalinový sport. Co vše musel Lukáš v Egyptě překonat a naplnila se jeho vize? Čtěte dál.

Jste spolumajitelem a manažerem největší kiteboardingového centra. Jaká byla vaše původní vize?
Kitování mě bavilo, několikrát jsem i zvítězil na mistrovství ČR a chtěl jsem tento sport i učit. Mou vizí bylo mít kitesurfingovou školu, která bude jiná než ostatní. Bude profesionální, lidi něco opravdu naučí a nebude vše postavené jen na businessu. V té době pár kluků učilo, ale nebyl to level, jakým bych chtěl učit já. Na tom jsem chtěl svou kariéru postavit.

Psal se rok 2010 a měl jsem možnost dvou cest. Bát se, že ke mě nikdo nepůjde, oproti fungujícím školám jít proto pod cenu a nabízet služby přes slevomaty. Nebo si stát za tím, že jsem profesionál, budu mít vyšší ceny, méně lidí, ale kvalitní servis. Vybral jsem si druhou cestu jít směrem jiné klientely. Tam se mi změnil život.

Jak se vize vyvíjela?

Vize je pořád stejná a předčila očekávání. Je pro mě důležité zajišťovat vysokou kvalitu instruktorů, motivovat je a udržet je poté u nás. Opravdu dobří lektoři totiž odchází s vizí si také založit školu, ale už to není tak jednoduché. Kdysi kitovalo pár lidí, dnes je center spousta. I já si tehdy myslel, že skončím v Hurghadě v mini centru. Aktuálně jsem spolumajitelem obrovského Kite Power centra na takové úrovni, na které bych nikdy nevěřil, že budu.

Co Kite Power odlišuje od ostatních škol?
S manželkou a celým týmem se snažíme vytvářet místo, které nabídne všem zájemcům o kiteboarding a jejich rodinám vše na jednom místě. Záleží nám na dobrém servisu, nejen co se týče kitingu. Máme půjčovnu i servis vybavení, skvělé jídlo v restauraci, zázemí pro návštěvníky i ve chvílích, kdy nefouká (posilovna, masáže, golf, motokáry, bar, shop, výlety na moře). Je zde spousta možností, co dělat. Právě orientace na maximální péči o naše hosty i mimo kite aktivity se nám obrovsky vrací. Věděli jsme, co zde chybí a zaměřili se na služby, které nejen kiteři ocení. Investovali jsme do rekonsturkce a kvalitního zazemí a díky tomu se nám podařilo získat velkou spokojenou klientelu.

Co vás nejvíce motivuje?
Nejsem člověk, co by sledoval další lidi. Mám vizi a jdu za ní, mít nejlepší kite centrum v El Gouna. Chceme, aby nás znali na celém světě a jdeme za tím. Beru inspiraci z kite center ve světě, i tady. Někdo mi řekne, že tohle manažer nedělá, ale já to dělám dle sebe a feedbacku od klientů.

Co je vaše měřítko nejlepšího kite centra?
Chci, aby byli lidé ohromeni a věděli, že toto ještě neviděli. A to nejen co se týče profesionální výuky kiteboardingu, ale také zázemí, které jim nabízíme. Máme srovnání, že v Evropě není možné takové centrum, jako je to naše, spravovat. Bylo by to opravdu drahé. Cílem je, aby si zájemce řekl, že se k nám chce vrátit, protože jsme pro něj všechno zajistili a jemu se u nás líbilo. Tím pádem nás také doporučí dál.

Jak zajišťujete spokojenost, bezpečí a pocit úspěchu klientů?
Snažíme se ke všem přistupovat osobně, ať už se jedná o rodiny, děti, začátečníky, profesionální kitery či úspěšné podnikatele, kteří touží po adrenalinovém zážitku. Pokud jde o českou klientelu, tak jsme s ní na 90 % v osobním kontaktu, známe se s nimi, sedneme si občas na večeři, vymyslíme program když nefouká, vyrazíme na moře, najdeme společnou aktivitu v El Gouna. Snažíme se, aby to nebylo jen o tom, že lidé přijdou, jdou do vody, z ní a odejdou. Chceme tvořit komunitu a cílem je, aby se u nás lidé bavili. Zároveň je podporujeme v jejich cíli zlepšit své dovednosti a užít si čas ve vodě na maximum.

Jaké jsou vaše plány do budoucnosti a chystáte se rozšiřovat nabídku a služby?
Před rokem jsme měli vizi o rekonstrukci, která je v současnosti skoro hotová. Rozšířit bychom chtěli sekci wingfoilingu. V El Gouna tento sport ještě moc nenabízí.

Jak se podniká v Egyptě?
Složitě. Podnikání jsme zahájili v Hurghadě, tři Češi a Egypťaň. Vše bylo napsané na egyptského majitele. Vše tedy bylo na dobré slovo a pokud bychom se nepohodli, člověk neměl nic. Když jsme se přesunuli do El Gouna, bylo to o něčem jiném. Stali jsme se spolumajiteli centra se 40 zaměstnanci a viděl jsem, co se musí zařídit, jak se vše kontroluje. Teď vím, že ze začátku to byl punk, ale v KITE POWER na vše s manželkou nejsme sami. Máme okolo sebe tým a partnery, kteří nám věří a umí se v Egyptě pohybovat.

Vzpomenete si na největší překážku spojenou s podnikáním?

Bylo jich hodně. Chtěl jsem mít své centrum. Když jsem po letech viděl, že se mi úsilí a investované peníze vrátí, přišel covid. Investovali jsme spoustu peněz do vybavení, když se zavřely hranice a zůstali jsme v Česku a centrum stálo. Žili jsme z našetřených peněz. To mi potvrdilo, že je potřeba pracovat s penězi s rozumem a myslet na rezervy. Po covidu jsme dostali nabídku rozjet českou školu v El Gouna. To je v Egyptě úplně jiný svět.


Opustili jsme tedy Hurghadu a začali jsme s manželkou Andreou v El Gouna téměř od znova. Měli jsme ale 8 let praxe, klientela byla velká a přesunula se za námi. Myslel jsem si, že mám to nejhorší za sebou… Kite centrum, ve kterém jsme působili se v říjnu 2020 zavřelo. Moc možností nezbylo. Vyvstala proto myšlenka, že bychom odkoupili velké kite centrum. To jsme nikdy neplánovali. Našli jsme naštěstí další místo, kde jsme měli rok na to dokázat, co umíme a nakonec jsme odkoupili podíl. Tak jsme se dostali do Kitepower El Gouna.