Štěpán Michlíček: Každý den se těším do práce

|

TOP MUŽI MAGAZÍNU CEO

Absolutním vítězem premiérové ankety TOP MUŽI MAGAZÍNU CEO, a tedy držitelem ocenění Nejúspěšnější muž magazínu CEO za rok 2022, se stal Štěpán Michlíček, generální ředitel British American Tobacco pro Českou republiku a Slovensko. Manažer, který s tabákovými firmami spojil většinu svého pracovního života, Je mimo jiné prvním Čechem na pozici generálního ředitele ve strukturách BAT.

Do tabákového byznysu se dostal úplnou náhodou. Kamarád mu řekl, že se koná výběrové řízení na regionálního manažera ve Scandinavian Tobacco. „Ze všech uchazečů si vybrali mě – dodnes nevím proč. Poslali mě do Prahy, kde sídlil regionální hub pro doutníky Henri Wintermans a já dostal na starost jejich marketing v ČR a několika dalších středoevropských zemích. Takhle to začalo a pak už jsem u tabáku zůstal,“ uvádí Štěpán Michlíček.

Dělal marketing a také sales ve Scandinavian Tobacco a nakonec se stal generálním ředitelem. Když BAT získalo v akvizici Scandinavian Tobacco, dostal na starosti integraci obou společností, a nový šéf z BAT Štěpánovi navrhl, aby zůstal v marketingu. „Vystřídal jsem několik pozic, dva roky jsem byl v Londýně a staral se o značku Rothmans – to je moje srdcovka a zároveň naše vlajková loď. Pak jsem se vrátil do ČR a řídil marketing ve dvanácti státech střední a východní Evropy. Následovaly dva roky v Polsku, poté návrat do Prahy a opět marketing pro střední Evropu a navíc ještě baltské země. Poslední tři roky jsem generálním ředitelem pro ČR a Slovensko,“ říká.

Tabákový průmysl prochází velkou transformací

„Dříve jsme s konkurenty soutěžili o tržní podíl s produktem, který se příliš neměnil, v posledních pěti letech ale vidíme obrovskou transformaci, která se děje přímo před našima očima,“ říká. Čím dál více kuřáků totiž zkouší nové alternativy, které nahrazují cigarety a jsou pro zdraví méně škodlivé než klasické spalování. „V automobilovém průmyslu se spalovací motory přesouvají k hybridním nebo elektrickým tak, aby se omezily dopady na životní prostředí. U nás je to dost podobné, ale primárně jde o omezení dopadů na zdraví,“ vysvětluje Michlíček paralelu mezi dvěma odlišnými oblastmi.

Dnes si dospělí „kuřáci“ mohou od BAT vybrat tři alternativní možnosti, jakými se rozhodnou přijímat do svého těla nikotin. Tou první jsou elektronické cigarety Vuse, které fungují na bázi zahřívané tekutiny, druhou pak zařízení na zahřívání tabáku glo a třetí kategorií jsou nikotinové sáčky VELO, které se do celého světa rozšířily teprve před pár lety ze Skandinávie.

Na rozdíl od většiny světových zemí v Česku všechny tři platformy společně dobře koexistují. „Ve zbytku světa vždy jedna z těchto kategorií masivně převládá. Zatímco v USA nebo Británii je nejpopulárnější vaping, ve východní Evropě a Asii je to zahřívaný tabák a ve Skandinávii právě zmiňované orální produkty,“ popisuje Michlíček.

Zásadní snížení obsahu škodlivých látek

Češi jsou podle něj v konzumaci nikotinu nezvykle inovativní a na rozdíl od jiných národů otevření k experimentování a hledání alternativ, kterými mohou zmírnit dopady jak na svoje zdraví, tak i na zdraví blízkých, a v neposlední řadě i na svou peněženku. Stále se tu bavíme o nikotinu, takže nelze hovořit o zdravém životním stylu, u všech alternativních možností jde ale o více než devadesátiprocentní snížení obsahu škodlivých látek a toxinů oproti běžným cigaretám.

U nahřívaného tabáku se uvádí redukce těchto látek o 90 až 95 procent, u elektronických cigaret je to zhruba 95 procent. Vůbec nejlépe jsou na tom nikotinové sáčky, ve kterých je obsaženo dokonce o 99 procent méně škodlivých látek než v klasických cigaretách.

Důvodem rychle rostoucí popularity je ale také jejich „neviditelnost“ – zatímco ani jednu z předchozích variant si „nezapálíte“ ve vlaku, letadle, kině nebo obchodním centru, nikotinový sáček si můžete do úst vložit kdekoli.

Na alternativy už přešlo kolem 30 procent českých kuřáků

Na lokálním trhu dnes sáčky využívá kolem dvou procent kuřáků, což odpovídá asi sto tisícům lidí. Přece jen oblíbenější jsou u Čechů zahřívaný tabák (15 procent) a elektronické cigarety (5 procent). Celkem už na alternativy přešlo kolem 30 procent českých kuřáků.

Velká očekávání má BAT od nové generace zařízení na zahřívaný tabák glo Hyper X2. „Poslední čísla ukazují, že naše zařízení glo získává na českém trhu čím dál větší popularitu. Jeden z hlavních důvodů je i to, že náplně neo do zařízení jsou oproti cigaretám i naší konkurenci výrazně levnější a stále držíme doporučenou maloobchodní cenu na 85 Kč za krabičku. Spočítali jsme, že pokud kuřák přejde z cigaret na naše zařízení glo, tak při průměrné spotřebě může ušetřit až 9 tisíc korun ročně, což jistě není zanedbatelná částka. Je tak šetrný nejen ke svému zdraví, ale i peněžence. Myslím, že v současné době rostoucí inflace a zvyšujících se životních nákladů, získává i tato argumentace na čím dál větší důležitosti.“

S tím, že by se podařilo Čechy přemluvit k tomu, aby přestali kouřit úplně, Michlíček moc nepočítá. Cílem tabákových firem je spíše dál pracovat na rozšiřování alternativních možností, které lidem požitek ze zapálené cigarety maximálně přiblíží, a přitom nahradí škodlivější spalování. Tradiční cigarety sice tvoří stále zásadní část produkce, přechod na nové produkty a nikotinové alternativy se ale každým rokem zrychluje. „Naším cílem je v roce 2025 navýšit tržby z nových kategorií na 5 miliard liber, proti loňskému roku tedy více než dvojnásobně,“ říká Michlíček. BAT předpokládá, že do roku 2030 bude mít po celém světě 50 milionů zá­kazníků užívajících nikotinové alternativy.

Tabákové firmy už pro ně chystají další inovace, aby rozšířily škálu méně škodlivých produktů. Konkrétně BAT do vývoje investuje ročně kolem 350 milionů liber, v přepočtu tedy skoro 10 miliard korun.

Poděkování

„Na závěr bych rád touto cestou poděkoval všem, kteří mají zásluhu na tom, že jsem byl vyhlášený absolutním vítězem ankety Nejúspěšnější muž magazínu CEO za rok 2022. Jsem tímto oceněním velmi poctěn a zároveň je to pro mě velký závazek do budoucnosti. Beru to však především jako ocenění týmové práce všech kolegů a kolegyň v rámci BAT, bez jejichž pomoci a spolupráce by to nikdy nebylo možné. Firma neskutečně šlape, mám kolem sebe skvělý tým lidí, o které se mohu opřít a každý den se moc těším do práce,“ uvedl u příležitosti vyhlášení ankety vydavatelství A 11 Štěpán Michlíček.

Napsat komentář