(text: Jan Januš, foto: Tomáš Svoboda) Globálně největší advokátní kancelář Dentons slaví letos deset let na trhu, a to v dosud nejlepší kondici. Stejně je tomu i u její české pobočky, která s tržbami převyšujícími miliardu korun a zhruba 130 lidmi nově doprovází klienty třeba i na indický trh a do svých řad přivítala emeritního místopředsedu Ústavního soudu Jaroslava Fenyka. Praha teď bude silněji slyšet i v rámci evropského boardu Dentons, jeho novým členem se totiž stal řídící partner místní kanceláře Petr Zákoucký. „Plnou parou vpřed, to je teď náš plán,“ říká v našem partnerském rozhovoru.
Poslední velký rozhovor jsme spolu vedli loni na začátku roku v době, kdy odeznívaly covidové události a začala válka na Ukrajině. Říkal jste, že byznys to patrně negativně neovlivní. Jak to vnímáte teď v září/ říjnu 2023?
Vlastně se vyplnilo to, o čem jsme se bavili. Neočekávali jsme výrazné zpomalení, protože – i když to zní divně – takovéto situace vytvářejí mnoho příležitostí. Pro velký okruh lidí v byznysu znamenají změny a propady v ekonomice příležitost k nákupu, ceny jdou dolů. Pokud jste blízko klientele, která takto uvažuje, ani u vás propad nenastává. Ale samozřejmě, neplatí to pro všechny oblasti byznysu, například pro citlivé segmenty, jako jsou automotive nebo nemovitosti. V Dentons máme pět velkých a vyrovnaných praxí, takže ve chvíli, kdy třeba Real Estate zpomalí, vybalancujeme to díky restrukturalizační praxi nebo nerealitního M&A. Když totiž kupujete doly nebo gamingové společnosti, není vám sice jedno, co se děje, protože to ovlivňuje financování, ale nakoupíte levněji než obvykle.
Vaše dosavadní praxe výrazně posílila zářijovým nástupem emeritního místopředsedy Ústavního soudu Jaroslava Fenyka…
Příchod Jaroslava Fenyka na pozici „of counsel“ zapadá do naší dlouhodobé koncepce, jakým způsobem chceme kancelář lokálně, ale i na evropské úrovni, rozvíjet. Hodláme posilovat v klíčových oblastech, které byznysovou scénu zajímají. V Praze jsme ve většině oblastí už dosáhli toho, čeho jsme chtěli, jsme v nich nejvýše, kde můžeme být, ale v některých specializacích chceme ještě naši úroveň zvýšit. V oblastech White Collar Crime a Litigation se nám to povede právě díky příchodu Jaroslava Fenyka. V těchto praxích se totiž vytváří velká loajalita s klienty, jde pro ně o strategické záležitosti. Do těchto úvah podobně zapadá i rozšíření našeho daňového týmu, kdy k nám na začátku října nastupuje Lukáš Poulík z PwC.
Jak obtížné je získat někoho takového, jako je Jaroslav Fenyk, na personálně velmi hladovém pražském advokátním trhu?
Platí to vlastně pro všechny seniorní a zkušené lidí, je extrémně těžké je získat. Většina z nich má svou životní vizi, jsou stabilní v tom, co dělají. Pokud nepřijdete ve správný moment a nemáte dlouhodobě navázané vztahy, je to těžké. Dentons má ale jasnou vizi, lidé u nás vědí, do čeho jdou a kam směřujeme, a tak je tohle u nás o to jednodušší. A čím častěji k takovýmto příchodům dochází, tím snadnější to je.
Pojďme ještě více přiblížit současnost Dentons. Máte kolem 130 lidí, vaše tržby převyšují miliardu korun, za poslední finanční rok jste zaznamenali zhruba desetiprocentní růst. Jak byste to okomentoval?
České skupiny napříč spektrem rostou a daří se jim dotahovat velké transakce, provádí akvizice po celém světě. A s tím je spojena i naše práce, naše globální zapojení stále roste. V současnosti pracujeme na třech velkých transakcích v Americe, další jsou v Austrálii nebo v Jižní Africe, ještě ale nevíme, jak dopadnou. Nemáme žádné signály, že by měl tento nápor ustupovat. S M&A se pojí financování. Konkrétně mohu zmínit například to, že jsme pomáhali EPH s akvizicí Rijnmond Power Plant v Nizozemsku. Podařilo se nám také prodat Meoptu, což je velký příklad úspěšného family business exitu, kdy Rausnitzova rodina tuto firmu akvírovala v 90. letech, vypiplala ji a nyní ji úspěšně prodala.
V současné době je také velmi populární téma preventivní restrukturalizace. V Dentons jsme například pomohli Smartwings realizovat největší mimosoudní restrukturalizaci a máme v tomto sektoru ohromné zkušenosti. A pracujeme na důležitých zakázkách i v dalších oblastech práva. Úspěšně jsme například zastupovali přední finanční instituci v soudním sporu souvisejícím s pojištěním úvěrů s plněním v řádech vyšších stovek milionů korun. Anebo třeba zastupování CPI v souvislosti s financováním a následným refinancováním akvizic akcií rakouských společností Immofinanz a S-Immo.
Dentons letos slaví 10. výročí. Asi už jste odpověděl, ale jak se to spojení původně třech kanceláří, z nichž u nás působila jen Salans, a postupné přibírání dalších a vytvoření největší advokátní kanceláře na světě osvědčuje?
Dává to smysl. Pokud máte globální klientelu a globální síť, která funguje, má to obrovské synergie. Když se ale zároveň o klienta staráte tak, že ho při transakcích následujete do dalších zemí a nenecháte ho na holičkách jen zahraničním kolegům. Čím více transakcí pro klienty děláme, tím samozřejmě získáváme větší expozici. Na druhou stranu, když se něco pokazí, je to vidět. České skupiny fungují velmi nablízko a sdělují si své dojmy. Je to tak i závazek dělat ty věci dobře a autenticky a v některých případech třeba říct, že v dané zemi nemáme tak velký nebo specializovaný tým. A třeba na to upozornit dopředu, i když si myslíme, že to zvládneme.
Nedávno jste se také spojili s indickou kanceláří Link Legal. Jak to funguje?
Skvěle, Link Legal je top ratovaná v Chambers, takže je jednoduché ji klientům doporučovat. Teď pracujeme v Indii na druhém projektu, většího charakteru, joint venture s jednou českou skupinou, a zároveň tam chystáme akvizici pro jinou skupinu. Je to radost, když tam máte skvělé kolegy. Indie je obrovský a perspektivní trh a byli jsme první zahraniční kanceláří, která tam otevřela pobočku, což nám samozřejmě pomáhá. Jednoduše se nám to tak prodává, mimo místních kanceláří tam nemáme konkurenci.
Jak to vypadá v Číně, kde jste se v minulosti spojili s firmou Dacheng?
Tam se z regulatorních důvodů náš vztah uvolnil. Jde o to, jak tam státní aparát proniká do podnikání a co všechno musí pobočky v Číně reportovat. Z našeho evropského pohledu je to pro nás a naše klienty velmi citlivá věc, v Evropě kromě výjimečných situací jako například praní špinavých peněz, sankcí a samozřejmě daní nereportujeme nic.
A jakých těch deset let bylo v České republice?
Byla to cesta, kdy jsme se z kanceláře specializující se převážně na reality dostali na vrchol, s pokrytím všech klíčových oblastí právní praxe v top kvalitě. Zdaleka nejsme na konci, ale je to pozitivní a hezké. Je to hodně práce a hodně dřiny. Ale když dobře poskládáte tým a podobně jako ve fotbale všichni hrají to, co mají, tak začnete vyhrávat a ano, občas prohrajete, to k tomu patří. A hlavně se těšíte na další zápas. Takže je to radost, proto to děláme. Dentons teď už všichni klienti znají, jak na národní, tak na globální úrovni. Jsme jednou z firem, kterou klienti běžně oslovují. A to je prostě fajn.
S jakými plány teď jdete dál?
Plnou parou vpřed, to je teď náš plán. Máme nového předsedu našeho evropského boardu, je jím Federico Sutti, šéf italské pobočky Dentons. Obdivuji na něm to, že v Itálii vybudoval kancelář z nuly. Italský trh je přitom velmi konzervativní a postavit tam něco z nuly je skoro z říše pohádek. Jemu se to povedlo. Na renomovaný právní žebříček Chambers Europe byly letos za Itálii nominovány čtyři italské kanceláře a jedna mezinárodní, Dentons. Tohle se mu podařilo, je to výjimečná osobnost. Právě jeho volba naznačuje, jakým směrem půjdeme dál. Stejně jako v Itálii nebo v jiných zemích chceme naši kvalitu posunout u všech poboček a nebudeme z toho moc slevovat.
Do evropského boardu jste byl zvolen také vy…
Ano, byl jsem nově zvolený vedle Federica. Chci přiložit ruku k dílu, ten směr, který zastává, se mi líbí a zcela zapadá do toho, co děláme v Praze.
Podíváte se do nových zemí? Mám teď pocit, že pro stále více kanceláří je v poslední době zajímavý trh zemí bývalé Jugoslávie… Cítíte to podobně?
Cítíme to také, je to celý Balkán, třeba i Řecko. Nemáme tam pobočky, ale na transakcích tam pracujeme. Ale je to podobné jako v Itálii. Jsou tam etablované lokální kanceláře s lokálními kontakty. Ten trh ale na rozdíl od Itálie nikdy nebude velký, abychom tam uživili naše expertizy. Takže strategicky tam nechceme otevírat pobočky, ale sledujeme, co se tam děje a na strategické mandáty jsme připravení.
Další roky v advokacii, ať chceme, nebo nechceme, budou ve znamení umělé inteligence a jejího nástupu do poradenských služeb. Jak tohle vnímáte v Dentons?
Je to bohužel a bohudík budoucnost. Nedá se tomu vyhnout, a tu hru musíme hrát. Řešíme to strategicky, v rámci vlastního projektu, kdy se snažíme využívat to, co nám umělá inteligence nabízí. Předpokládám, že konkurence to dělá stejným způsobem, protože, jak jsem říkal, se tomu opravdu nedá vyhnout. Z českého pohledu nám ale podle mě bude hrát do noty, že byznys se tu dělá osobnějším způsobem než ve velkých centrech, jakou jsou Londýn nebo New York, kde je mnohé z toho, co v byznysu probíhá, naprosto virtuální. Na menších trzích to tak bude myslím jednodušší, klienti budou stále, resp. déle preferovat reálné lidi. Člověk se totiž na robota zlobí strašně špatně. A stejně tak špatně se s robotem slaví.
——
Petr Zákoucký
Managing partner pražské kanceláře Dentons a nově člen jejího evropského boardu. Zároveň je vedoucím energetické praxe a jedním ze dvou vedoucích korporátní/M&A praxe v této kanceláři. Jejím partnerem je od roku 2017 a má více než 15 let zkušeností s poskytováním právního poradenství v oblasti fúzí a akvizic a regulatoriky, zejména klientům působícím v odvětví energetiky, infrastruktury, chemie a loterii a sázek.
České skupiny napříč spektrem rostou a daří se jim dotahovat velké transakce, provádí akvizice po celém světě. A s tím je spojena i naše práce, naše globální zapojení stále roste. V současnosti pracujeme na třech velkých transakcích v Americe, další jsou v Austrálii nebo v Jižní Africe.
Indie je obrovský a perspektivní trh a byli jsme první zahraniční kanceláří, která tam otevřela pobočku, což nám samozřejmě pomáhá. Jednoduše se nám to tak prodává, mimo místních kanceláří tam nemáme konkurenci.