Vyšlo nové CEO: O CSR, Lichtenštejnech, Knihobotu, PRAKABu i archeologii

|

Editorial Jana Januše – V závěru roku 2023 jsme se zaměřili na několik inspirativních projektů v oblasti CSR, které vám na následujících stranách blíže představíme, zejména prostřednictvím rozhovorů s jejich tvůrci.

O Knihobotu jste už určitě slyšeli, v rozhovoru s jeho zakladatelem a CEO Dominkem Gazdošem ale nahlédnete přímo do jeho aktuálních útrob. Knihobot totiž vrací do oběhu zhruba 300 tisíc knih měsíčně, což má samozřejmě své jedinečné ekonomické, ale rovněž „udržitelnostní“ rozměry. „Teď se budeme soustředit na německý trh. Knihobot bude také brzy největším webem na českém internetu, kam lidé chodí pro knížky, a není důvod uzurpovat si ho jen pro sebe. Logicky se nabízí spolupráce s nakladateli,“ říká Gazdoš v našem rozhovoru.

Dozvíte se ale rovněž o aktuálních počinech České advokátní komory a jejím projektu Advokáti do dětských domovů, prezentovaném ostravskou advokátkou Michalou Plachkou, nebo Flixbusu. Téma CSR se však prolíná rovněž našimi partnerskými rozhovory, například s Tomášem Zieschangem, jednatelem PRAKABu, o dalších 100 letech této firmy založené začátkem 20. století Emilem Kolbenem. Věděli jste třeba, že PRAKAB nakupuje zelený hliník na Islandu?

Příliš se pak neví, že manželé Veronika a David Karáskovi, kteří stojí za úspěšným Mediconem, podporují prostřednictvím své společnosti Prag Emporion české vykopávky v Súdánu, a osobně se vlastně stávají jejich nepostradatelnou součástí. „Původně jsem na podzim měla jet do Wad Ben Naga, abych se zúčastnila dokončení výzkumu chrámu bohyně Eset, který expedice zkoumá od roku 2018. Válečný stav bohužel znemožnil, aby se letošní výkopová sezona uskutečnila,“ zaznívá od Veroniky Karáskové.

Připravili jsme toho pro vás ale ještě daleko víc. Například záznam jedinečné debaty o dalším osudu původně lichtenštejnského majetku na území České republiky nebo speciální sportovní přílohu, která vznikla přímo pod vedením ředitelky redakcí našeho vydavatelství Báry Štanglové.

Co si v CEO 6/2023 také přečtete?

Lichtenštejnové nabízejí Česku výhodný smír

Spory o dřívější lichtenštejnský majetek na území České republiky se táhnou už léta. Na konci letošního roku ale přišla Nadace knížete z Lichtenštejna s historickou nabídkou na smír. Jak v diskusi Lawyers & Business: FORUM vysvětlil její mluvčí Michal Růžička, ne proto, že by se bála prohry. Ale vzhledem k tomu, že se chce o majetek vhodně postarat a zušlechťovat ho. Tak jak knížecí rodině káže její rodové poslání.

Preventivní restrukturalizace může nově pomoci firmám v problémech

Nový zákon o preventivní restrukturalizaci přináší přelomové možnosti, jak mohou společnosti řešit svou nepříznivou ekonomickou situaci. (text: Tomáš Jelínek, Jan Čermák, Eversheds Sutherland)

Dominik Gazdoš: Knihobot vrátí do oběhu zhruba 300 tisíc knih měsíčně

„Knihobot bude brzy největším webem na českém internetu, kam lidé chodí pro knížky,“ říká jeho zakladatel a CEO Dominik Gazdoš. Onlinový antikvariát se po České republice a Slovensku rychle etabluje i v Německu a v Rakousku a aktuálně by se měl opět vracet na tříciferné tempo růstu. „Naše nabídka je také daleko širší než u jakéhokoli knihkupce. Nabízíme zhruba 300 tisíc unikátních titulů, to jen tak někdo říct nemůže,“ usmívá se v našem rozhovoru.

Veronika Karásková: K vykopávkám v Súdánu jsme se dostali přes výzkum egyptských mumií

Manželé Veronika a David Karáskovi podporují už přes deset let prostřednictvím své společnosti Prag Emporion české archeologické výzkumy v Súdánské republice, v oblasti vesnice Wad Ben Naga. Bez jejich finanční podpory by se výzkumy této lokality jen stěží rozběhly a přinesly řadu významných objevů. Letos ale pravidelně probíhající vykopávky přerušilo vypuknutí občanské války v Súdánu. Prag Emporion, který je součástí rodinného holdingu Flash Capital Group, archeologické výzkumy plánuje spolufinancovat i v příštích letech. „Pokud už do něčeho vstoupíme, rádi zůstáváme do konce, pokud to dává smysl,“ říká v našem rozhovoru Veronika Karásková.

Stovky advokátů pomáhají dětem z dětských domovů. Říkají jim, na co si dát pozor v pracovních smlouvách nebo co je trestné

Místopředsedkyně České advokátní komory Michala Plachká patří k hlavním tvářím aktuálního projektu Advokáti do dětských domovů, na němž právníci spolupracují s Nadací Terezy Maxové dětem. „Projekt se zaměřuje na to, jak pomoci dětem, které jsou ve znevýhodněné a složité pozici – opouštějí dětské domovy, vydávají se na samostatnou dráhu a dostávají se do prvních situací, které musí řešit samy za sebe a které jsou právního charakteru,“ říká advokátka a řídící partnerka vlastní ostravské kanceláře Pure Legal v našem rozhovoru. „Iniciativa je exibilní, jsme připraveni pomáhat, kdekoliv bude reálně třeba,“ dodává. 

Další roky budou v PRAKABu ve znamení velké zakázky pro německé dráhy

„PRAKAB je velmi tradiční výrobce kabelů, které vyrábí od roku 1921. Za celou tu dobu firma nepřerušila svou činnost,“ říká v našem partnerském rozhovoru její jednatel Tomáš Zieschang. „Ani za války, ani během znárodnění, ani za socialismu a ani v nové době. Celou dobu vyrábí kabely a její historie je spojená s řadou pionýrů elektrotechniky a s vývojem celého tohoto oboru. Po celou dobu kopíruje a ovlivňuje tento obor,“ dodává s tím, že letos firma prožila extrémně zajímavý rok a nejinak tomu bude i v letech příštích, kdy bude pracovat na renovaci německých železnic.

Miroslav Kosnar: Rok 2023 byl skvělý a rekordní, v hotelnictví i v kancelářích

„CIMEX Group je private equity investiční skupina, která funguje na trhu už 33 let a nyní působí především v oblasti realit, to je náš hlavní byznys. Máme hotelové, kancelářské a rezidenční portfolio a také řadu dalších developerských projektů, které na přetvoření do byznysového a fungujícího projektu teprve čekají,“ představuje CIMEX GROUP v partnerském rozhovoru její generální ředitel Miroslav Kosnar. V našem rozhovoru se dostáváme k tomu, proč bude pro skupinu rok 2023 rekordní, co dalšího chystá se sítí OREA HOTELS & RESORTS či prostorem Gabriel Loci nebo k tomu, jak funguje její nový kancelářský koncept mo-cha.

Marek Padevět: Ve Vanguardu ukazujeme, že loftové bydlení má svou duši a genius loci

V pražských Modřanech vyrostl exkluzivní rezidenční projekt Vanguard Prague. „ Je to něco, co se musí prožít, něco, co se musí vidět,“ říká nejenom o tamějších loftech, v nichž třeba můžete i v nejvyšších patrech zaparkovat své auto, Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN. Dostáváme se ale rovněž k jeho dalším plánům: „Rozdělaných teď máme 21 projektů, od startovacího bydlení pro mladé rodiny i studenty, přes 60 rodinných domků až k luxusním rezidencím a nové čtvrti ve Vršovicích o 600 bytech.“ 

Milada Sárová: Karlovarská voda je elixírem života, ani ve světě nemá obdoby

Karlovarská lázeňská lékařka Milada Sárová léčila za svou padesátiletou kariéru už 120 tisíc lidí, mezi nimi také Václava Havla, Michaila Gorbačova nebo Gérarda Depardieua. Právě na počest prvního českého prezidenta pojmenovali společně se synem Jaroslavem i své aktuální působiště. Hotel Prezident totiž vymyslel a postavil právě Jaroslav Sára a nechal se inspirovat tím nejlepším, co při svých zahraničních cestách viděl v oblasti lázeňství a wellnessu. Z žádného svého záměru neslevil, což je vidět nejen na zařízení jednotlivých léčebných místností, ale také na všudypřítomném sibiřském dřevu či dokonalém nerezovém bazénu dotvořeném obřím onyxem, jehož rozměry překoná jen ten ve vile Tugendhat. Stejně jako na kouzelné terase se zahradou, kde na černozemi přivezené z Moravy roste na třicet druhů bylin i vinná réva. Jen pár minut od karlovarského vřídla tak máte možnost zažít to nejlepší, co současné lázeňství nabízí. A díky doktorce Sárové porozumíte karlovarské vodě – nebo spíše elixíru života a mládí, jak říká – opravdu do hloubky.