CYRRUS testoval čtyřdenní pracovní týden

|

Investiční společnost CYRRUS se rozhodla otestovat čtyřdenní pracovní týden. Její zaměstnanci uvádí, že se cítili více odpočatí a v důsledku toho se dokázali mnohem lépe vypořádat se svými pracovními povinnostmi. Určitá negativa společnost v tomto zkráceném režimu zaznamenala, a to především u dlouhodobých projektů.

„Obecně musím konstatovat, že jsem byl ke čtyřdennímu pracovnímu týdnu velice skeptický. Považoval jsem to za sociální experiment, jehož výsledky mě samozřejmě velice zajímaly. Pro zhodnocení jsme se zaměřili na čtyři oblasti – na klienty, zaměstnance, projekty a obchodní výsledky. Myslím si, že zkrácený pracovní týden naši klienti příliš nepocítili. Například jsme od nich nezaznamenali žádné stížnosti na nepřítomnost odpovědného pracovníka,“ popisuje Jiří Loubal, předseda představenstva společnosti CYRRUS a dodává, že čtyřdenní pracovní týden neměl vliv ani na obchodní výsledky, které obstály i v meziročním srovnání s loňskými lety.

Ze zpětné vazby zaměstnanců vyplynulo, že s benefitem byli z větší části spokojeni. Cítí se více odpočatí, měli více času na rodinu a sami na sebe. Zároveň jim zkrácený týden dodal flexibilitu na případné řešení osobních záležitostí. To se pak pozitivně odrazilo v jejich pracovním úsilí. Čtyři dny tak byli schopni velmi efektivně pracovat a zvládnout z větší části své týdenní povinnosti. Někteří dokonce oceňovali, že bylo ve firmě méně kolegů, takže měli větší klid na svou práci, a zvládli tak více úkolů než za běžného pracovního provozu.

Negativní vliv zkráceného pracovního týdne zaznamenaly spíše dlouhodobé projekty, které bývají komplexní a závislé na součinnosti více lidí v týmu. Klíčová je zde i návaznost jednotlivých úkolů. „Během zkráceného pracovního týdne se plnění jednotlivých milníků prodlužovalo z důvodu absence členů týmu a ve výsledku se projekty velmi zpomalily. V tomto směru nehodnotíme zkrácený pracovní týden jako prospěšný,“ uvádí Jiří Loubal.

Pakliže se v CYRRUS někdy vrátí čtyřdenní pracovní provoz, tak s několika změnami. Tou hlavní je, aby si zaměstnanci volný den v rámci týdne více rozložili a nebyl v takové míře koncentrovaný na pátek. Na volný pátek by také nemělo navazovat volné pondělí skrz absenci zaměstnance dvou dní po sobě. „Myslím si, že benefit čtyřdenního pracovního týdne není vhodné aplikovat celoročně, ale pouze ve vybraných měsících tzv. okurkové sezóny, kdy případný výpadek přítomnosti zaměstnance nebo pozdržení projektu nehraje tak významnou roli,“ uzavírá Jiří Loubal.

(tz, jj)