Hajduk & Partners: Čtvrtstoletí s klienty z Česka do Polska a naopak

|

Chcete rozšířit svůj byznys z České republiky do Polska? Anebo naopak expandujete z Polska – často přes Slovensko, jak se to dělává – do Česka? Úskalími práva a místní ekonomiky vás jedinečně provedou poradci z třinecké, respektive krakovské, advokátní kanceláře Hajduk & Partners.

Kancelář letos slaví 25 let na trhu a za tu dobu si vybudovala výjimečnou expertizu a dokonalou znalost trojmezí zmíněných zemí. Spojenou i s tím, že se její právníci se zájemci domluví „po naszymu“ (v místním slezském dialektu). Nezáleží na hranicích na mapě, tamější oblast, patřící do tří různých zemí, totiž stále ekonomicky i společensky funguje jako jeden region. Hajduk & Partners toho ale dokážou ještě víc, a tak mají třeba pro klienty z Londýna pražskou pobočku a budují rovněž společnost NorthRock, specializovanou na vytváření vhodných firemních struktur a řešící třeba nástupnictví. Opět multioborově.

Ze sídla advokátní kanceláře Hajduk & Partners v nejvyšších patrech budovy Steelhouse – kterou mimochodem sdílí i se zázemím hokejového klubu Oceláři Třinec – máte Třinec jako na dlani. Na jedné straně se rozprostírají Třinecké železárny, které o sobě dávají vědět kouřem z komínů, z něhož vykukuje i novogotická věž kostela Slezské církve evangelické. Na druhé straně pak vidíte zdejší „centrální“ náměstí Svobody, kde dřívější sochu Klementa Gottwalda vystřídalo obchodní centrum, a hlavně zelenající se Beskydy. Při dobrém počasí dohlédnete do Polska i na Slovensko. Ostatně, také do Bratislavy je to odtud výrazně blíž než do Prahy. Třinec je byznysovým centrem kraje, a i proto Bogdan Hajduk s partnery Markem Jakubíkem, Piotrem Adamczykem a Adamem Świerczkem přestěhovali v roce 2020 svou kancelář z Českého Těšína, významnějšího z hlediska historického, právě sem. Mimochodem do zatím nejmladšího statutárního města, které se rychle rozvíjí a má před sebou podle všeho zářnou budoucnost.

Jak to celé začalo

Příběh kanceláře Hajduk & Partners se začal psát ještě dříve než před zmíněným čtvrtstoletím. Bogdan Hajduk absolvoval v roce 1994 brněnskou Právnickou fakultu a nastoupil na Městském úřadě v Třinci jako právník. Začal se potkávat s advokáty a zjistil, že, jak sám říká „zkušenější a zavedenější kolegové často jedou v zajetých kolejích“. A to se mu úplně nelíbilo. „Od roku 1989 sice už uplynula nějaká doba, ten socialistický duch advokátních poraden byl u řady lidí ale pořád tak trochu cítit. Bylo to vidět i na přístupu ke klientům, ten byl hodně konzervativní, skoro až submisivní. Stanovisko znělo, že z právního hlediska je vše v pořádku, za věcný obsah ale neručíme,“ vypráví mi po 30 letech s úsměvem ve své steelhousové kanceláři ozdobené obrazem císaře Františka Josefa I. – k němuž se ještě dostaneme – s úsměvem Bogdan Hajduk. „Uvědomil jsem si přitom, že klienti často nemají s transakcemi nebo třeba i s převodem nemovitostí žádné výraznější zkušenosti. A že od právního zástupce čekají, že jim řekne i to, že je výše smluvní pokuty třeba nepřiměřeně nízká, nebo vysoká. Že je alespoň trochu v tom byznysu zorientuje.“

V tu dobu už sám koncipoval a svým tehdejším šéfům je dodnes vděčný za volnost, kterou mu dali. „Sami byli konzervativnější, já jsem ale rád zkoušel všechno nové. Byl jsem první v kanceláři, kdo měl mobilní telefon (rok 1996!). Tohle jsem se snažil tlačit a z jejich strany jsem měl podporu. Naše cesty se pak ale kvůli dlouhodobější vizi rozešly, dodneška toho trochu lituji. Měl jsem se v té kanceláři dobře, šéfové ale prohlásili, že jejich společníkem může být jen potomek nebo příbuzný, svou další cestu jsem tak začal směřovat k osamostatnění se. Ale to uvědomění si, že klienti chtějí něco víc než jen právní stanovisko, bylo pro mě klíčové.“

Česky, polsky, slovensky i po naszymu

Přišlo ale ještě jedno velké poznání, a to byznysového a poradenského potenciálu trojmezí na hranicích České republiky, Polska a Slovenska. „Žije tu hodně lidí, na Ostravsku i Třinecku. Také polské Slezsko je po Varšavě nejlidnatější region Polska. Hustota zalidnění je tady vysoká, s čímž se pojí i hustota podnikatelských subjektů od maličkých až po ty největší, lidé jsou tu podnikaví. A všichni se domluvíme jak česky, tak slovensky, tak polsky. Navíc spolu sdílíme mnoho civilizačních kódů, za Rakouska-Uherska byl širší region v jednom státě.“

Právě plynulé přecházení mezi zmíněnými třemi jazyky – k nimž se přidává ještě místní nářečí „po naszymu“, jemuž lidé z Čech nerozumí a myslí si, že jde o variantu polštiny, ale také Poláci se v něm ztrácejí – je pro úspěch v trojmezí dodnes klíčové. Klienti totiž ocení, když zvláště v citlivějších věcech mohou mluvit tak, jak jsou doma zvyklí. „Už naše recepční mají jednoznačný pokyn: v tom jazyce, v němž příchozí pozdraví, pokračujte v další konverzaci,“ prozradil mi ostatně při našem seznámení už zmíněný partner kanceláře Marek Jakubík.

Ten se připojil k Bogdanu Hajdukovi jako v pořadí druhý společník v roce 2002, na Slovensku oficiálně nese jeho jméno kancelář i ve svém názvu. Další dva partnery – Piotra Adamczyka a Adama Świerczka, kteří partnerskou strukturu rozšířili v roce 2007 a 2017 – bychom při pouhém přečtení jejich jmen patrně považovali za Poláky, ale mýlili bychom se. Vystudovali polské gymnázium v Českém Těšíně, práva následně absolvovali v Krakově a v polské kanceláři značky Hajduk & Partners – která se mimochodem loni spojila s krakovskou firmou Pawła Szadorského – hrají právě oni klíčovou roli. A všichni čtyři partneři si uvědomují, že byznysově úspěšnou a probyznysovou advokátní kancelář není nutné budovat jen z Prahy. „V rámci Evropy se tomuto regionu říká EGTC Tritia. A má téměř tolik obyvatel jako celá Česká republika,“ přidává zajímavý a klíčový fakt Adam Świerczek.

Nevidíme hranice, vidíme možnosti

„We don’t see borders. We see possibilities,“ září motto na elegantním firemním zápisníku, který mi Bogdan Hajduk na úvod našeho setkání věnoval. „Uvědomil jsem si, že hranice je čára na mapě. Zvlášť od chvíle, kdy jsme v schengenském prostoru. Znalost dějin je ale stále důležitá, už vzhledem k historickému rozdělení Polska. Sledujeme tam jiné právní kultury, jiné myšlení a i s tím je třeba počítat,“ vysvětluje mi zkušený advokát, který o sobě mimochodem sám mluví také jako o „amatérském historikovi“. Slovo amatérský je ale v jeho případě nadbytečné, protože byznysové povídání glosuje tu postřehy ze staré Byzance, tu z dob rakouského mocnářství, tu z varšavského povstání během druhé světové války. Hajduk, který si mimochodem právě v den, kdy si povídáme, připomíná 20 let od chvíle, kdy se stal advokátem i na Slovensku, je člověkem obdivuhodného přehledu a šíře zájmů: vedle historie je rovněž numizmatikem a filatelistou se zájmem o dějiny místního poštovnictví, jeho soukromá knihovna čítá na šest tisíc svazků, věnuje se také akvaristice, golfu nebo zahradničení. A to v dobách budování kanceláře pracoval 16 hodin denně.

„Mezi těmi třemi zeměmi jsem tehdy neustále pendloval. Znalost místního práva je jedna věc, ale klíčová je také osobní znalost prostředí a místního byznysu,“ říká. „Po nocích jsem tak sbíral informace o fungování jednotlivých oborů, četl jsem výroční zprávy, výsledovky, účetní závěrky, procházel si rešerše od kolegů. Mimochodem, to je rada nejen pro začínající právníky, naučte se základy ekonomie a naučte se číst ekonomická data a listiny, umí to jen málokdo a vyplatí se to.“ Kancelář tak už ve svých počátcích nabízela komplexní obchodní poradenství, nejen to právní. Záhy přidala rovněž daňové služby, uměla a umí vyřešit i personální otázky. Tuto specializaci firma postupně rozšiřovala a dnes je její hlavní konkurenční výhodou: umí klienta zorientovat v místním prostředí a rovněž ho propojit s důležitými kontakty. Ať už v České republice, v Polsku nebo na Slovensku.

Kancelář se ale zdaleka nevěnuje jen byznysu. Velmi výrazná je její charitativní aktivita, množství služeb poskytuje pro bono. „V první řadě a už od roku 2001 pod záštitou Charity Jablunkov v rámci bezplatné právní poradny, vždy v trvání dvou hodin týdně, celková návštěvnost dosahuje asi 420 osob ročně. Od roku 2019 je pak bezplatná právní poradna k dispozici také občanům Bystřice, a to pod záštitou obecního úřadu, vždy v rozsahu jedné hodiny měsíčně. Takto ročně obsloužíme asi 80 osob,“ dodává mi konkréta advokát Martin Bielesz, který se v kanceláři věnuje rovněž komunikaci a marketingu.

„Také spolupracujeme s místními vzdělávacími institucemi. Největší akcí pořádanou naší kanceláří pro střední školy v regionu je akce Podzim s právem, v jehož rámci se už pravidelně scházejí studenti gymnázií z Třince, Českého Těšína a Karviné, aby se dozvěděli něco o právu, diskutovali a také se setkávali nejen s advokáty naší kanceláře, ale také se zajímavými osobnostmi z právního světa,“ říká dále Bielesz. „Na podzim 2023 začal sedmý ročník, pojatý jako Podzim s právem v praxi. Studenti tak navštívili soudní jednání u Okresního soudu ve Frýdku-Místku. Po samotném jednání proběhlo setkání se soudcem rozhodujícím daný případ, který vysvětloval, jak slyšení probíhalo a byl prostor pro velké množství dotazů. Se studenty jsme se účastnili také zasedání zastupitelstva města Třince. Před a po jednání čekala studenty praktická schůzka s členem zastupitelstva. Akce bude pokračovat ještě letos soudním jednáním v trestní věci. Předcházet mu bude setkání s právníkem, který případ řeší, a ukončí jej také krátké resumé. Navíc – na samém konci akce – proběhne v sídle Hajduk & Partners přednáška, na které se studenti dozvědí více o reáliích advokátní práce, následovaná dnem otevřených dveří.“

Místo pro nového společníka i pro jinou spolupráci

Hajduk & Partners mají jen v České republice v současnosti tři kanceláře: vedle Třince je mohou zájemci navštívit také v Praze v Panské ulici a od letošního jara rovněž v Ostravě, právě kvůli zájmu klientů o tuto adresu. Na Slovensku firma působí v Čadci a v Bratislavě. V Polsku se z Varšavy, kde byla od roku 2012, přesunula do Krakova. Opět vzhledem k reáliím, krakovské advokátní kanceláře jsou totiž v Polsku vnímány jako prestižnější. „Jsme kanceláří otevřenou pro nové společníky. Jak z řad našich současných kolegů, tak i v případě zájmu třeba seniorních právníků mimo náš region. Tohle byl ostatně právě pro mě klíčový faktor, který rozhodl, že jsem se do tohoto regionu vrátil, působil jsem totiž ve velké mezinárodní kanceláři ve Varšavě,“ popisuje Adam Świerczek.

„Všichni mí současní společníci a drtivá většina našich advokátů jsou mí dřívější koncipienti. A vždy jsem se snažil zaměstnávat lepší a chytřejší lidi, než jsem já,“ směje se Bogdan Hajduk a i on potvrzuje, že pokud by chtěl třeba někdo z pražských kolegů přijít do Třince nebo jen vymýšlet společný byznys, v Hajduk & Partners má pro další jednání otevřené dveře. „Může to být třeba i partner některé kanceláře, klidně mu nabídneme místo společníka. Můžeme se bavit o fúzi. Možností je celá řada, rádi pomůžeme i advokátní kanceláři, která potřebuje uvést svého klienta do Polska, ale sama si na to příliš netroufá,“ otevírá náruč Hajduk a dodává, že lákají také na rozvinutou administrativní podporu. Právníci se tak u nich mohou věnovat jen čistě své odborné práci.

Centrum budoucnosti?

Cesta do Třince je mimochodem jednodušší a rychlejší, než se z pragocentrického úhlu pohledu zdá. Z hlavního města je to sice k hranicím Polska přes 400 kilometrů, vlakem to ale pohodlně zvládnete za čtyři hodiny a skutečně se ocitnete ve zcela novém a inspirujícím prostředí. Prostředí, které má velký byznysový potenciál a před sebou ještě velkou budoucnost. Spojenou třeba i s nástupem umělé inteligence, protože – jak mi ještě říká Adam Świerczek – polští advokáti jsou v jejím testování daleko dál než ti čeští. Už vzhledem k tomu, že globální technologické firmy pro svůj vstup do střední Evropy volí právě Varšavu a až pak jdou dále. A i v Hajduk & Partners nové nástroje, dostupné třeba zatím jen v Polsku, intenzivně testují.

Hajduk & Partners tak pozorně sledují aktuální vývoj a na poptávku trhu umí pružně reagovat. Ukázali to ve své zatím čtvrtstoletí trvající historii a ukazují to třeba také na zcela aktuálně zformalizovaném projektu a společnosti NorthRock, nabízející poradenství ohledně nástupnictví a vytváření vhodných a optimalizovaných podnikatelských struktur. Mezi její partnery patří vedle Adama Świerczka třeba i Martin Hanzlík, dřívější člen rady ředitelů Evropské asociace asset managementu, výkonný ředitel Asociace pro kapitálový trh a spoluautor zákona o investičních společnostech a investičních fondech, autor konceptu Fondů kvalifikovaných investorů a dalších právních předpisů. Ani tady nejde jen o právo a opět nejde jen o Třinecko. Potřebujete tak ještě nějaký další důkaz, že středoevropský byznysový svět se skutečně neřídí jen z hlavních měst?

Foto Hajduk & Partners