Inflace si vyžádala nový zaměstnanecký benefit: výplata kdykoliv

|

Moci si vybrat peníze za odpracované hodiny kdykoli ve svém mobilu, nikoli jen 15. dne v měsíci, kdy je výplatní termín. Tak zní zjednodušeně myšlenka, kterou do zajímavého firemního benefitu převedl start-up PalmApp. „Zaměstnanec, který není ve finančním stresu, je spolehlivější, výkonnější, spokojenější. A spokojený zaměstnanec zůstane déle,“ popisuje výhody PalmAppu jeho zakladatel Petr Ladžov.

Jak funguje PalmApp?

PalmApp je zaměstnanecký benefit v podobě výplaty kdykoli. Zjednodušeně řečeno je to aplikace a online služba umožňující okamžitý a transparentní přístup k penězům za již odpracované hodiny.Jeden výběr stojí 49 Kč a je jen na firmě, jestli ho hradí zaměstnanec nebo zaměstnavatel.

Je to firemní benefit, který zvyšuje motivaci a angažovanost zaměstnanců, snižuje fluktuaci a je atraktivním argumentem při náboru nových talentů do firmy. A v neposlední řadě pomáhá snížit stres na pracovišti. Jak řekl spisovatel Jules Renard – „to hlavní, co nás odlišuje od zvířat, jsou finanční starosti“.  Zaměstnanec, který není ve finančním stresu, je spolehlivější, výkonnější, spokojenější. A spokojený zaměstnanec zůstane déle. Navíc, obyčejný zaměstnavatel se stává najednou tím pečujícím.

Kde se vzal nápad založit fintech, který pomáhá zaměstnancům dosáhnout na výplatu kdykoli?

Inspirace přišla z USA, kde je podobných hráčů již několik, kteří obsluhují firmy s desítkami tisíc zaměstnanců. Postupně jsem ve světě objevil podobné start-upy, a to zejména v JV Asii nebo Jižní Americe.

Říkáte, že je to zaměstnanecký benefit, co z toho tedy vlastně zaměstnanec má?

V základu především to, že si může na svoje odpracované peníze sáhnout dříve než 15. v měsíci. To je podstatné především v situaci, kdy přijde nečekaný výdaj. Podle průzkumů je procento lidí, kteří nemají rezervu 10 tisíc korun na náhlé výdaje, obrovské. Když se člověk ocitne v situaci, že mu do výplaty chybí peníze, nemá moc variant, jak to vyřešit. Ten paradox, že máte vydělané peníze, ale nemůžete si na ně „šáhnout“ PalmApp právě řeší. PalmApp je alternativa k mikro půjčkám, které jsou často branou do dluhové pasti, ze které není úniku. Konečně výplatu předem nelze nesplatit a tak nehrozí sankční poplatky a úroky z prodlení.

Když už jste zmínil dluhovou past…Obrovským tématem je nízká finanční gramotnost Čechů. Jak zabráníte tomu, aby zaměstnanec nevybral každý den odpracované peníze a neutratil je v restauraci nebo v herně?

Nad tím jsme se s týmem samozřejmě také zamýšleli. Je to vždy o debatě s majitelem firmy a HR. Oni vědí, kolik jejich zaměstnanců je v exekucích a jak na tom zaměstnanci z pohledu finančního zdraví jsou. Vedeme otevřený dialog, a když zjistíme, že hrozí vámi popsané riziko, doporučujeme zapojit program finanční gramotnosti. To znamená, že službu může zaměstnanec začít používat jen v případě, že projde školením. Hned na začátku jsme zavedli ještě jednu „prevenční brzdu“. Po dohodě se zaměstnavatelem – jako zaměstnanec nikdy nemůžete vybrat více než 40 – 60 % toho, co jste odpracoval. Nikdy tak nenastane situace, že byste v den výplaty dostal nula korun.

Na nedávné konferenci Fenomén Zlín jste čelili připomínce z publika, že vybírat 49 Kč poplatek od lidí, kteří nemají ani na chleba, je neetické. Jak byste na tento argument zareagoval?

Pořád je lepší varianta zaplatit 49 Kč za to, že si můžu sáhnout na vlastní peníze než si tři dny před výplatou vzít lichvářskou půjčku s likvidačním úrokem. Poplatek má i psychologický efekt – člověk si uvědomí, že dělá určitou finanční transakci. Nad výběrem přemýšlí jinak, než kdyby byl zadarmo. Právě z tohoto důvodu doporučujeme ve firmách, kde není v průměru příliš vysoká finanční gramotnost, aby poplatky hradili sami zaměstnanci.


Jaké jsou výhody PalmApp pro firmy?

Začneme s tím, co to firmu stojí. Nestojí ji to nic. Implementační náklady hradíme my, není potřeba zasahovat do firemního cash-flow, protože Česká spořitelna je připravena nabídnout seniorní dluhové financování na tento druh služby, pokud o to společnost požádá.  Poplatky za službu si může zaměstnanec hradit sám, pokud se společnost tak rozhodne. Vstupní onboarding a kontinuální školení ohledně finanční gramotnosti v aplikaci je také zdarma.

Průzkumy v Americe nám dále ukazují, že firmy, pokud zavedou tento benefit, mají daleko spokojenější zaměstnance. Tím, že umíme obléknout aplikaci do firemních barev, včetně loga, umíme vytvořit i starostlivého zaměstnavatele. Tento benefit funguje nejen u stávajících zaměstnanců, ale jako kompetitivní výhoda i při náboru nových.

Ohledně časování jsme připraveni onboardovat zaměstnance obvykle do 2–3 měsíců od podpisu smlouvy o spolupráci.

Zainvestoval do vás Seed Starter České spořitelny, v kuloárech se šeptá, že budete implementovat PalmApp právě do ČS a tím vstoupíte do enterprise segmentu.

Proces stále trvá a je nesmírně složitý. Právě jsme prošli penetračními testy, finančním a nefinančním compliance, mzdovým oddělením, oddělením benefitů, právním oddělením atd. Pevně věříme, že se nám produkt podaří dotáhnout a spustit v 3. kvartále tohoto roku. Tedy abych odpověděl, vůle je, spuštěno ještě není, ale míříme tam. Obrovská výhoda je, že se náš produkt managementu skutečně líbí.

Jak dosavadní spolupráci se Seed Starterem vnímáte?

Naprosto pozitivně. Překvapila mě míra profesionality a osobního nasazení nejen v Seed Starteru, ale také v České spořitelně jako takové. V posledních pěti měsících jsme procházeli obsáhlou a časově náročnou technickou analýzou systému – tzv. penetračními testy, které u nás prováděl ESET, plus compliance procedurou banky. Finálním výsledkem byl podpis obchodní smlouvy mezi PalmApp a Seed Starterem, kde Seed Starter, jakožto dceřiná společnost ČS, a.s. nám bude do budoucna zprostředkovávat kontakty od bankovních poradců banky týkající se využití naší služby pro společnosti v segmentu SME a Large Corporates. Jsme ve skvělé synergii, banka nabídne společnostem dodatečné financování a PalmApp zase svůj inovativní produkt.

V současné době školíme bankovní poradce na dané segmenty – plán banky je pak nabídnout dodatečné financování až 1000+ společnostem. První společnosti oslovené touto cestou se ozývají již samy se zájmem zjistit více informací.

Má už PalmApp nějaké klienty?

V současné chvíli jsme dohodnuti čtyřmi společnostmi, které mají dohromady více než 4000 zaměstnanců. Pokud se nám podaří dotáhnout tento benefit pro Českou spořitelnu, tak to bude dalších 9000 zaměstnanců. V naší pipeline máme v tuto chvílí více než 50 – 60 firem, a to bez klientů ČS. Reálně jsme začali produkt nabízet od ledna tohoto roku, po předchozím přechodném období. S prvotním ohlasem trhu jsme spokojeni.

Hovořil jste o expanzi na další trhy. Jak je na růst PalmApppřipraven?

Překvapivě to jde rychleji, než jsme si mysleli. Navázali jsme diskusi s rumunskou ERSTE BCR, která je druhou největší bankou v Rumunsku. Koncept jsme také představili v Rakousku.Tady jsme sami zvědaví na další vývoj, protože máme pocit, že skupina ERSTE se začíná poměrně intenzivně dívat na náš produkt.

Nicméně, náš tým má teď plný fokus na Českou republiku na spolupráci s Českou spořitelnou.

Jak se vlastně dostal Petr Ladžov k fintech startu-pu?

Během studia na právnické fakultě jsem začínal ve firmě White&Case. Byly to skvělé časy, protože v 90. letech zde bylo mnoho expatůa bylo inspirující učit se v takovém prostředí. Dále jsem byl partnerem v investičním butiku, který coinvestoval společně s velkými hedge fondy do portfolií špatně vymahatelných úvěrů (tzv. NPL’s) ve střední Evropě. Poté jsem prošel Zootem a Natlandem, ve kterém jsem přefinancovával realitní projekty. Před založením PalmAppu jsem byl v Soleku, kde jsem vyhledal projektové financování na výstavbu cca 150MW solárních elektráren v Chile, a to od amerických bank. To samé jsem pak uskutečnil v Rumunsku.

Po tom všem jsem už ale nechtěl být zaměstnancem nebo společníkem s minoritním podílem, který nemůže rozhodovat o strategii firmy. Jediná logická cesta byla poprvé v životě si založit na zelené louce svůj vlastní byznys. V současné době jsme tedy tři zakladatelé, tedy mý dva parťáci Mirek Koudelka a Vojta Pihrt.

Petr Ladžov
Studoval Právnickou fakultu UK a MBA získal na UNYP Praha. Kariéru zahájil jako student ve White&Case, poté byl partnerem v investičním butiku zaměřeném na NPL’s ve střední Evropě. Prošel firmami jako Zoot, Natland či Solek. Do je start-upové firmy PalmApp investoval Seed Starter České spořitelny a Broker Trust celkem 28 milionů korun v lednu tohoto roku.

Napsat komentář